Zajímavosti

Typy karoserií dodávek a nákladních automobilů

Karoserie je součást vozidla, která se používá k přepravě nejrůznějšího zboží. Karoserie musí nejen splňovat platné silniční předpisy, ale musí být také přizpůsobena typu základního vozidla a specifickým vlastnostem přepravovaného zboží. V nákladní dopravě existuje několik typů nástaveb: vhodné pro přepravu chladírenských, nadrozměrných, sypkých, kapalných, těžkých nebo nebezpečných materiálů. Výběr nákladního vozidla a typu nástavby do značné míry závisí na tom, co se má přepravovat.

Kontejnery

Kontejner je typ lehké nástavby, obvykle vyrobené z hliníku. Stěny nemají tepelnou izolaci a pouze chrání přepravované zboží před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Vozidla kontejnerového typu mohou být vybavena nakládacím výtahem, který usnadňuje nakládku a vykládku. Kontejner může být vybaven bočními dveřmi, které usnadňují přístup ke karoserii například ve stísněných prostorách. Důležitým prvkem jsou místa pro uložení nákladu. Obvykle jsou umístěny v podlaze a na bočních stěnách. Ty pomáhají zabránit tomu, aby se přepravovaný náklad během přepravy uvnitř kontejneru pohyboval.

Dodávky

Dodávka je dopravní prostředek, jehož nákladový prostor je integrován do karoserie vozidla a od prostoru pro cestující je oddělen pevnou přepážkou. Jedná se o nejběžnější typ dodávky. Jeho univerzální konstrukce poskytuje základ pro další úpravy. Vozidlo typu dodávka lze přizpůsobit k přepravě suchého i chlazeného materiálu, kurýrních zásilek a osob. Charakteristická je pro něj uzavřená karoserie, pevná střecha a boční stěny a také posuvné boční dveře.

Sklápěč

Sypký materiál se obvykle přepravuje ve sklápěčce, což je nákladní vozidlo se skříňovou nástavbou. Díky montáži nástavby na speciální hydraulické válce lze náklad velmi rychle vyložit. Nástavbu lze naklápět do stran nebo dozadu. Možnost otevření bočnic usnadňuje vykládku materiálů, jako je štěrk, písek nebo uhlí.

Izoterma

Izotermy se používají k přepravě zboží s regulovanou teplotou, jako jsou mléčné výrobky, ovoce, zelenina, čerstvé maso nebo léky. Díky konstrukci korby, která je tvořena stěnami z tepelně izolačních materiálů, je výměna tepla s okolím silně omezena. Tloušťka takového materiálu se obvykle pohybuje kolem 4 cm. Díky vhodně zvolené chladicí jednotce je teplota uvnitř nákladového prostoru udržována v rozmezí 0 až +12 °C

Chladicí zařízení

Chladicí box funguje na podobných principech jako izoterma. Díky zesílené izolaci stěn, podlahy a střechy dokáže udržovat teploty v mnohem širším rozsahu než izoterma, tj. mezi -20 a +12 °C. Chladírnu lze použít k přepravě hluboce zmrazeného zboží, jako je zmrzlina, maso nebo zelenina.

Plachta

Plachta se svou konstrukcí podobá kontejneru. Základem vozidla je box tvořený podlahou a otevíracími hliníkovými boky o výšce cca 400 mm. Na korbě je namontován rám, na kterém je plachta upevněna. Takové nástavby jsou nejvhodnější pro materiály uložené na paletách, které vyžadují ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Lze je také použít k přepravě dlouhých předmětů – trubek, dřevěných klád apod. Náklad se upevňuje pomocí popruhů pro zajištění nákladu.

Máte zájem o pronájem vozidla?

Kontaktujte nás

Newsletter

Přihlaste se k odběru a buďte vždy informováni o naší nabídce.
Získejte nejnovější informace a speciální nabídky týkající se pronájmu vozidel a služeb.


Tento web může používat technologii cookies především za účelem zajištění řádného fungování, ale také adresování provozu, ale také pro statistické a reklamní účely. Přijetí cookies umožňuje zrušit pomocí nastavení domácích prohlížečů.Více informací. OK