Každá cesta do vašeho cíle se může stát cestovatelským dobrodružstvím. Pokud cestujete vlastním autem, vyplatí se naplánovat si trasu tak, aby už cesta do cíle byla potěšením. V Evropě není nouze o trasy s úchvatnými scenériemi a úseky silnic, které v řidičích zanechají trochu adrenalinu a rallyového vzrušení. Zde je 10 nejkrásnějších malebných tras v Evropě, které je vhodné zvážit při plánování cesty.
Polsko: Velká bieszczadská smyčka
Automobilová trasa v polské části Bieszczadů a Sanocko-Turčianských hor. Je dlouhá asi 150 km a začíná v Lesku, dále vede přes Hoczew, Cisnu, Ustrzyki Górne, Smolnik, Ustrzyki Dolne zpět do Leska. Po cestě si řidiči toužící po zážitcích z rallye užijí slavný přejezd Słoných hor. Sedmikilometrový úsek státní silnice č. 28 ze Sanoku do Przemyślu je nejdelší silnicí se serpentinami v Polsku, která má až 18 zatáček. Vyhlídková trasa stoupá po horském hřebeni a vine se mezi stromy a nabízí nezapomenutelné výhledy a dojmy bez ohledu na roční období.
Čechy-Německo: kopce, řeka a vinice
Nádherná cesta podél Labe - jedna z nejdelších v Evropě. Trasa začíná v českém Hřensku, které leží u ústí řeky Kamenice do Labe. Pokračuje na sever po německé straně po silnici B172 mezi skalnatými kopci, kterými se Labe prodírá. Trasa je dlouhá necelých 80 km, stoupá přes malebná městečka, potěší výhledem na drážďanskou pevnost, projíždí vinařskou stezkou a vinicemi pokrytými kopci Saska a končí v historickém městě Míšeň - proslulém výrobou porcelánu.
Chorvatsko: Sveti Jure
Hora Sveti Jure (Sveti Jure 1762 m) je nejvyšší nadmořskou výškou masivu Biokovo, který kraluje nad Makarskou riviérou v Dalmácii. Poměrně strmá a těsná cesta na vrchol je povinnou zastávkou pro každého řidiče toužícího po silném zážitku. Silnice je úzká, s četnými ostrými zatáčkami a místy, kde dvě auta nemají dostatek prostoru k vzájemnému předjetí. Jedno z nich musí couvat a zajíždět do nejbližšího zálivu. Především však trasa zaujme krásnými výhledy na modré Jaderské moře, které si můžete vychutnat z vyhlídkových míst. Obzvlášť stojí za to zastavit se na jednom z nich, na nedávno otevřeném Skywalk Biokovo - skleněném chodníku, který umožňuje pohled na Makarskou riviéru téměř z ptačí perspektivy.
Polsko: trasa podél Augustowského kanálu
Začněme Polskem. Ne každý si může dovolit měsíční dovolenou. Někdy stačí i víkend, abyste si odpočinuli a načerpali nové síly. Polsko, ačkoli bývá někdy podceňováno, dokáže překvapit i svou krásou. Jedna z nejkrásnějších tras vede podél Augustowského kanálu, který je dlouhý 70 km od zdymadla Dębowo po zdymadlo Kurzyniec. Abyste se tam však dostali, budete muset cestovat přes malebné Podlasí s mnoha bezbřehými loukami, lesy, regionální kulturou a vynikající místní kuchyní. Cestování autem po Suwalsku je opravdovým potěšením.
Švýcarsko: Thusis - Splugen
Kantonská silnice ze Thusisu vás zavede podél historické Viamaly, soutěsky podél řeky Hinterrhein ve Švýcarsku. Tato starobylá a dobře známá cesta byla v minulosti nejvážnější překážkou při přístupu do průsmyků Splügen a San Bernardino. Samotná jízda po této trase je velkým dobrodružstvím, protože vede přes mosty a tunely až do vesnice Zillis. Po cestě se vyplatí zastavit také v Graubundenu, než se vydáte vzhůru soutěskou Roffel po březích přehrady Sufnersee do malebného Splügenu.
Norsko - souostroví Lofoty
Trasa přes souostroví Lofoty vede přes průsmyky, vrcholy, mosty mezi ostrovy a vyhlídková místa. Jízda souostrovím je neuvěřitelným zážitkem, nemluvě o úchvatných výhledech, které nelze popsat slovy. Zelené horské štíty vystupující z azurových zátok uchvacují cestovatele. Navíc barevné rybářské domky rozeseté mezi těmito ostrovy a nedotčené korálové útesy a písečné pláže vypadají jako z obrazu.
Itálie: trasa Amalfitana
Pobřeží Amalfitana u Tyrhénského moře lze považovat za jeden z nejkrásnějších přírodních divů a silnice, která tudy vede, je úchvatná. Zejména úsek mezi Sorrentem a Salernem v Kampánii lze považovat za mimořádně zajímavý. S tímto regionem se velmi často setkáváme ve filmech, za všechny jmenujme drama "Talentovaný pan Ripley" s Judem Lawem a Cate Blanchett. Je to nejkrásnější silnice, která může vést do Říma, s terasami starých domů, které se noří do moře a tyrkysové vody pod ním.
Bosna a Hercegovina: Livno - Mostar
Krása Bosny a Hercegoviny je často podceňována. Silnice sice nejsou v dokonalém stavu, ale okolní krajina je úchvatná. Trasa z Livina do Mostaru je dlouhá 191 km a lze ji ujet za 6 hodin a přitom obdivovat krásy přírody. Historie Livina sahá až do starověku, což je při návštěvě města vidět na každém kroku, protože se to odráží v jeho architektuře. Odtud, směrem na sever do Bugojny, pojedeme nedotčenou krajinou Bosny a Hercegoviny a cesto mineme mnoho malých vesniček, lesů a kopců. Cílovou stanicí je malebný Mostar. Z Bugojny se do něj dostanete po silnici M16,2 přes Prozor, Lug nebo Potoci.
Island: poloostrov Reykjanes
Poloostrov Reykjanes lze prozkoumat za jeden den. Mezi významné zastávky v oblasti patří Hvalsneskirkja (kostel postavený v roce 1887), černé písečné pláže se skalnatými břehy, maják Reykjanesviti, geotermální oblast Gunnuhver a Modrá laguna. Poloostrov se nachází přibližně 40 minut jízdy od Reykjavíku.
Gruzie: cesta do národního parku Vashlowani
Národnímu parku Vashlowani se ne nadarmo říká gruzínská Afrika. Cesta k němu je poseta různobarevnými kopci, jejichž barva závisí na ročním období. Úzké kaňony, drsná krajina, bublající bahenní sopky jsou lákadla, o která zde nebudete mít nouzi. Z Tbilisi se sem dostanete po silnici S5 za něco málo přes tři hodiny.